Overall

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Entries: 60, Scoring system: Appendix A
Rank Lycra Nr. HelmName NAT Sponsors CT R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st 63 Theo De Ramecourt FLYSURFER - SK SHAPES   2.0 1.0 2.0 (3.0) (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 16.0 10.0
2nd 64 Axel Mazella Ozone, Tarifa Foil Board, L aventure, HKA, Volkswagen Utilitaire   1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 1.0 16.0 11.0
3rd 28 Toni Vodisek OZONE / MIKES LAB / TEMAVENTO / MOK/ INFYNITI   2.0 2.0 5.0 (31.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (31.0 DSQ) 76.0 14.0
4th 39 Benoit Gomez F-One / Manera / z-foil + (3.0) 1.0 2.0 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 (31.0 RCT) 48.0 14.0
5th 88 Florian Gruber Flysurfer, Levitaz, Volkswagen Nutzfahrzeuge, BSR, Neilpryde, Kite Elements   1.0 3.0 3.0 2.0 3.0 (4.0) 2.0 (5.0) 3.0 2.0 28.0 19.0
6th 25 Sam Bullock Axis kiteboarding   (8.0) 5.0 3.0 2.0 5.0 (7.0) 6.0 3.0 3.0 6.0 48.0 33.0
7th 55 Mario Calbucci Delta Motora, Groove Kiteboarding, Flysurfer kiteboarding, Chubanga Foil   5.0 3.0 4.0 5.0 4.0 (31.0 RET) (14.0) 3.0 5.0 4.0 78.0 33.0
8th 16 Jannis Maus Flysurfer, ION, Levitaz, Schwerelosigkeit, Kite-Elements, Revo   (7.0) (8.0) 1.0 3.0 6.0 5.0 5.0 6.0 6.0 3.0 50.0 35.0
9th 58 Maks Zakowski Moses Hydrofoils Ozone Kites Poland O'neill   3.0 4.0 5.0 4.0 2.0 (9.0) 7.0 (13.0) 5.0 7.0 59.0 37.0
10th 29 Martin Dolenc FLYSURFER, RIP CURL CROATIA, Johnnys windy way   4.0 4.0 6.0 5.0 (8.0) (12.0) 5.0 7.0 7.0 5.0 63.0 43.0
11th 65 Alexander Bachev Livity, Runawave wetsuits   6.0 8.0 7.0 7.0 6.0 4.0 4.0 (19.0) (9.0) 2.0 72.0 44.0
12th 23 Evan Heffernan Ozone, Forward WIP, BU Boards, StFSF   (8.0) 6.0 7.0 7.0 5.0 8.0 3.0 (9.0) 8.0 4.0 65.0 48.0
13th 18 Alessio Brasili TemaVento   4.0 6.0 6.0 6.0 (11.0) (15.0) 9.0 5.0 4.0 8.0 74.0 48.0
14th 44 Ejder Ginyol (M) Vanessa Ginyol   (10.0) 5.0 10.0 4.0 4.0 10.0 6.0 7.0 (11.0) 5.0 72.0 51.0
15th 66 Alejandro Climent Hernandez Flyingsardine, ozone, vivida_lifestyle, mystic, gma, lip   6.0 7.0 4.0 9.0 7.0 3.0 7.0 11.0 (31.0 UFD) (12.0) 97.0 54.0
16th 56 Blazej Ozog ETISOFT,SHINN, OZONE, Polski Zwi?zek ?eglarski, SKZ HESTIA SOPOT   12.0 11.0 (13.0) 11.0 9.0 (13.0) 4.0 4.0 4.0 6.0 87.0 61.0
17th 47 Anthony Picard Fone/Manera/teamvoilebps/Ggl/Seldonfinance/CDV34   9.0 7.0 9.0 9.0 (10.0) 6.0 (17.0) 4.0 10.0 9.0 90.0 63.0
18th 52 Lorenzo Boschetti nautica urban- groove kiteboarding   11.0 9.0 11.0 11.0 (15.0) 5.0 8.0 (31.0 RET) 6.0 3.0 110.0 64.0
19th 62 Oliver Hansen (U19) Vejlebo&Larsen Peugeot Holaek -Go2fitness Holbaek - SK Shapes -Famousfrank -Stenhus Kostskole -Holbaek lift.   10.0 10.0 8.0 8.0 7.0 6.0 9.0 (12.0) 8.0 (14.0) 92.0 66.0
20th 37 Arthur Lhez (U19) FOne Manera Le Spot Kitecenter L'Aventure   7.0 11.0 10.0 10.0 8.0 3.0 (18.0) 8.0 (24.0) 10.0 109.0 67.0
21st 30 Alexis Mounard f-one MANERA   9.0 10.0 8.0 6.0 11.0 11.0 (15.0) 8.0 (12.0) 7.0 97.0 70.0
22nd 35 James Johnsen (M) (GM) F-ONE, Manera, Robline, Brandt Metalindustri A/S   5.0 9.0 9.0 (31.0 DNC) 13.0 8.0 12.0 (14.0) 9.0 9.0 119.0 74.0
23rd 22 Markus Edegran Lynch & Associates   (21.0) 12.0 12.0 12.0 9.0 7.0 8.0 10.0 (13.0) 10.0 114.0 80.0
24th 11 Jan Hauke Erichsen     11.0 (31.0 DNC) 12.0 12.0 (14.0) 9.0 10.0 13.0 7.0 8.0 127.0 82.0
25th 46 Kieran Le Borgne Side shore teriitehau   12.0 13.0 (14.0) 13.0 13.0 10.0 10.0 6.0 12.0 (15.0) 118.0 89.0
26th 54 Nicolo Magrograssi Groove kiteboard, Reunion kite Academy   19.0 15.0 11.0 8.0 10.0 11.0 (21.0) (22.0) 15.0 11.0 143.0 100.0
27th 26 Lukas Walton-Keim AXIS boards and foils. Wings and Waves. Ozone Kites   13.0 16.0 15.0 14.0 (27.0) (31.0 DNF) 13.0 9.0 10.0 11.0 159.0 101.0
28th 19 Jakub Jurkowski (U16) (U19) Ozone Kites Poland, Polski Zwiazek Zeglarski, Sopocki Klub Zeglarski, Kite Race Team   14.0 15.0 (16.0) (16.0) 14.0 14.0 11.0 10.0 13.0 14.0 137.0 105.0
29th 45 Malo Quernec Getraline/ceemin/nacc/Asnq   15.0 13.0 14.0 13.0 12.0 13.0 12.0 14.0 (20.0) (17.0) 143.0 106.0
30th 53 Matteo Gaffarelli (U19) TWKC, Greenway,   (19.0) 14.0 13.0 14.0 19.0 (21.0) 13.0 11.0 11.0 13.0 148.0 108.0
31st 33 Silvio Aubry Fone, Manera, NatureKite   13.0 16.0 (19.0) 15.0 (18.0) 12.0 17.0 15.0 15.0 14.8 RDG 154.8 117.8
32nd 49 Victor Bachichet     (18.0) 17.0 16.0 15.0 16.0 14.0 11.0 16.0 18.0 (31.0 DNC) 172.0 123.0
33rd 27 Chavdar Aleksandrov (M)     17.0 12.0 20.0 10.0 (31.0 DSQ) 18.3 RDG 14.0 (25.0) 16.0 18.3 RDG 181.6 125.6
34th 38 Benjamin Petit (M) (GM) Ozone, Orange, PC2, Vita Nutrition, TeivaSails, CKC   17.0 (23.0) 17.0 19.0 (31.0 DP) 17.0 16.0 17.0 14.0 13.0 184.0 130.0
35th 14 Lance Olner     14.0 14.0 (24.0) (31.0 DNC) 15.0 16.0 16.0 15.0 18.0 22.0 185.0 130.0
36th 60 Tiger Tyson (U19) Ozone, Camet, Leech, Soufriere   (24.0) (19.0) 18.0 18.0 19.0 18.0 19.0 16.0 14.0 12.0 177.0 134.0
37th 24 Frank Rosin (M) Famousfrank.com,Ozone,Liros,Moses   15.0 17.0 15.0 17.0 12.0 (31.0 DNC) 22.0 (24.0) 21.0 17.0 191.0 136.0
38th 31 Arkadiusz Kusalewicz FLYSURFER MOSES HF POLSKA AIRMAN.PL   (22.0) 18.0 19.0 (25.0) 17.0 19.0 20.0 12.0 17.0 16.0 185.0 138.0
39th 10 Scott Whitehead (U19) Forward WIP Flysurfer   (23.0) (20.0) 17.0 16.0 18.0 18.0 20.0 20.0 17.0 15.0 184.0 141.0
40th 36 Enrico Tonon (M) (GM)     16.0 (24.0) 18.0 20.0 16.0 16.0 (26.0) 18.0 19.0 19.8 RDG 192.8 142.8
41st 12 Michal Wojciechowski (U16) (U19) F-One Poland, PZKite, SKZ Ergo Hestia Sopot, Flashpoint   (23.0) 19.0 20.0 18.0 21.0 20.0 15.0 18.0 (22.0) 18.0 194.0 149.0
42nd 34 Benjamin Valli (U19)     16.0 (23.0) (25.0) 17.0 20.0 20.0 19.0 21.0 20.0 16.0 197.0 149.0
43rd 59 Noah Runciman (U19) Fone Manera + 25.0 21.0 21.0 (31.0 DSQ) 22.0 15.0 18.0 19.0 16.0 (31.0 RCT) 219.0 157.0
44th 41 Narapichit Pudla KAT, Yoda Kiteschool, Ozone, Quiksilver Thailand, GoPro Thailand   18.0 18.0 21.0 21.0 17.0 20.0 SP3 (26.0 SP3) 20.0 SP3 (22.0 SP3) 22.0 SP3 205.0 157.0
45th 20 Jakub Watorowski (U19) Ozone Kites / KiteRaceTeam / narzedziabrukarskie.com.pl / pya.org.pl   21.0 22.0 23.0 21.0 23.0 19.0 21.0 (31.0 DNC) (25.0) 18.0 224.0 168.0
46th 32 Lilian Mosa ozoneskites france rock foil mam's   22.0 20.0 23.0 (24.0) 22.0 (31.0 RCT) 22.0 23.0 21.0 21.0 229.0 174.0
47th 51 Whatcharpong Juntham Thailand association   20.0 21.0 22.0 23.0 24.0 (26.0) (26.0) 20.0 26.0 20.0 228.0 176.0
48th 61 Federico Aguilar (M) PARANA KITE - DEPORTES ENTRE RIOS   (27.0) 24.0 (26.0) 20.0 21.0 23.0 24.0 22.0 26.0 20.0 233.0 180.0
49th 17 Jan Voester (U16) (U19) Flysurfer Levitaz   (26.0) 22.0 (25.0) 22.0 23.0 24.0 24.0 21.0 23.0 23.0 233.0 182.0
50th 43 Klas Nabo (M) (GM) F-One   (25.0) 25.0 24.0 (29.0) 25.0 21.0 23.0 25.0 24.0 19.0 240.0 186.0
51st 57 Marius Pavel Blaicean (M)     20.0 26.0 22.0 19.0 24.0 22.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 23.0 31.0 DNC 249.0 187.0
52nd 40 Tristan Girardet (U16) (U19) Secret trip Le spotkite   (28.0) 25.0 (27.0) 22.0 25.0 22.0 27.0 24.0 27.0 25.0 252.0 197.0
53rd 21 Jan Koszowski (U16) (U19) SKZ ErgoHestia Sopot / OzoneKitesPolska / PZKite   (29.0) 27.0 28.0 23.0 26.0 24.0 25.0 23.0 22.0 (31.0 DCT) 258.0 198.0
54th 48 Claudio Cruz (M) Brava Sports   24.0 (31.0 DNC) 26.0 (28.0) 26.0 23.0 25.0 26.0 25.0 24.0 258.0 199.0
55th 68 Javier Bernabeu Guerrero (M) (GM)     (28.0) 26.0 27.0 27.0 27.0 25.0 27.0 26.0 27.0 (31.0 DNC) 271.0 212.0
56th 15 Alexander Karamanolev (M) (GM)     (31.0 DNC) 28.0 28.0 25.0 29.0 (31.0 UFD) 31.0 DNC 27.0 28.0 26.0 284.0 222.0
57th 42 Somsak Promwaen Kiteboard association Thailand   26.0 28.0 29.0 24.0 28.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 290.0 228.0
58th 67 Oscar Barbera Ferragud (M) ADINSO GLOBAL SOLUTIONS   (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 30.0 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 27.0 28.0 21.0 292.0 230.0
59th 13 Daan Baute (U16) (U19) Moses/ozone/ icaruskitesurfschop   27.0 27.0 29.0 26.0 28.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 292.0 230.0
60th 50 Eray Oezguelnar (M) (GM) SRK Urlafoil   (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNF 26.0 29.0 31.0 DNC 28.0 31.0 DNF 31.0 DNF 31.0 DNF 300.0 238.0

(c) 2019 International Kiteboarding Association. This event has been scored with Sailwave Scoring Software