GOLD Flight

Sailed: 11, Discards: 1, To count: 10, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Rank Lycra Nr. HelmName NAT Sponsors CT CF1 CF2 F1 F2 F3 F4 F5 F6 F7 F8 F9 Total Nett
1st 64 Axel Mazella Ozone, Tarifa Foil Board, L aventure, HKA, Volkswagen Utilitaire   2.0 2.0 (31.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 3.0 49.0 18.0
2nd 28 Toni Vodisek OZONE / MIKES LAB / TEMAVENTO / MOK/ INFYNITI   3.0 3.0 2.0 1.0 (6.0) 1.0 1.0 5.0 6.0 2.0 1.0 31.0 25.0
3rd 63 Theo De Ramecourt FLYSURFER - SK SHAPES   1.0 1.0 3.0 3.0 1.0 (7.0) 3.0 6.0 7.0 3.0 2.0 37.0 30.0
4th 39 Benoit Gomez F-One / Manera / z-foil + 4.0 4.0 9.0 5.0 3.0 3.0 5.0 RDG 2.0 5.0 4.0 (17.0) 61.0 44.0
5th 88 Florian Gruber Flysurfer, Levitaz, Volkswagen Nutzfahrzeuge, BSR, Neilpryde, Kite Elements   5.0 5.0 5.0 6.0 4.0 6.0 6.0 3.0 (8.0) 7.0 6.0 61.0 53.0
6th 55 Mario Calbucci Delta Motora, Groove Kiteboarding, Flysurfer kiteboarding, Chubanga Foil   7.0 7.0 8.0 20.0 SCP (31.0 RET) 9.0 5.0 4.0 2.0 5.0 3.7 RDG 101.7 70.7
7th 25 Sam Bullock Axis kiteboarding   6.0 6.0 6.0 17.0 5.0 4.0 8.0 (25.0) 4.0 6.0 9.0 96.0 71.0
8th 66 Alejandro Climent Hernandez Flyingsardine, ozone, vivida_lifestyle, mystic, gma, lip   15.0 15.0 13.0 4.0 (31.0 DSQ) 5.0 7.0 12.0 15.0 11.0 7.0 135.0 104.0
9th 44 Ejder Ginyol (M) Vanessa Ginyol   14.0 14.0 12.0 7.0 12.0 13.0 14.0 8.0 3.0 9.0 (26.0) 132.0 106.0
10th 16 Jannis Maus Flysurfer, ION, Levitaz, Schwerelosigkeit, Kite-Elements, Revo   8.0 8.0 7.0 12.0 26.0 (30.0) 16.0 7.0 9.0 12.0 8.0 143.0 113.0
11th 65 Alexander Bachev Livity, Runawave wetsuits   11.0 11.0 11.0 13.0 10.0 8.0 10.0 18.0 17.0 (28.0) 12.0 149.0 121.0
12th 29 Martin Dolenc FLYSURFER, RIP CURL CROATIA, Johnnys windy way   10.0 10.0 16.0 10.0 9.0 22.0 (31.0 DSQ) 11.0 19.0 10.0 5.0 153.0 122.0
13th 18 Alessio Brasili TemaVento + 13.0 13.0 1.0 (31.0 RCT) 7.0 20.0 4.0 26.0 11.0 24.0 14.0 164.0 133.0
14th 58 Maks Zakowski Moses Hydrofoils Ozone Kites Poland O'neill   9.0 9.0 22.0 24.0 (31.0 DNC) 17.0 25.0 9.0 21.0 8.0 4.0 179.0 148.0
15th 23 Evan Heffernan Ozone, Forward WIP, BU Boards, StFSF   12.0 12.0 14.0 17.0 RDG 17.0 RDG 14.0 22.0 (24.0) 12.0 13.0 24.0 181.0 157.0
16th 62 Oliver Hansen (U19) Vejlebo&Larsen Peugeot Holaek -Go2fitness Holbaek - SK Shapes -Famousfrank -Stenhus Kostskole -Holbaek lift.   19.0 19.0 17.0 9.0 18.0 16.0 11.0 17.0 14.0 (22.0) 18.0 180.0 158.0
17th 11 Jan Hauke Erichsen     (24.0) 24.0 15.0 15.0 20.0 11.0 13.0 22.0 10.0 16.0 16.0 186.0 162.0
18th 22 Markus Edegran Lynch & Associates   (23.0) 23.0 19.0 14.0 17.0 21.0 15.0 10.0 20.0 15.0 19.0 196.0 173.0
19th 35 James Johnsen (M) (GM) F-ONE, Manera, Robline, Brandt Metalindustri A/S   22.0 22.0 23.0 8.0 15.0 10.0 (27.0) 16.0 17.7 RDG 17.7 RDG 25.0 203.4 176.4
20th 26 Lukas Walton-Keim AXIS boards and foils. Wings and Waves. Ozone Kites   (27.0) 27.0 21.0 21.0 8.0 26.0 9.0 19.0 18.0 14.0 15.0 205.0 178.0
21st 52 Lorenzo Boschetti nautica urban- groove kiteboarding   18.0 18.0 18.0 26.0 11.0 18.0 18.0 (31.0 DNC) 26.0 20.0 11.0 215.0 184.0
22nd 47 Anthony Picard Fone/Manera/teamvoilebps/Ggl/Seldonfinance/CDV34   17.0 17.0 4.0 20.0 23.0 23.0 21.0 21.0 16.0 23.0 (31.0 RCT) 216.0 185.0
23rd 30 Alexis Mounard f-one MANERA + 21.0 21.0 (31.0 DNC) 19.3 RDG 14.0 12.0 19.0 13.0 31.0 RCT 26.0 10.0 217.3 186.3
24th 46 Kieran Le Borgne Side shore teriitehau   25.0 25.0 (31.0 DNC) 19.0 13.0 15.0 23.0 15.0 25.0 21.0 20.0 232.0 201.0
25th 37 Arthur Lhez (U19) FOne Manera Le Spot Kitecenter L'Aventure   20.0 20.0 24.0 27.0 16.0 (29.0) 17.0 14.0 24.0 17.0 23.0 231.0 202.0
26th 56 Blazej Ozog ETISOFT,SHINN, OZONE, Polski Zwi?zek ?eglarski, SKZ HESTIA SOPOT   16.0 16.0 (31.0 DNC) 23.0 22.0 28.0 12.0 23.0 27.0 18.0 22.0 238.0 207.0
27th 19 Jakub Jurkowski (U16) (U19) Ozone Kites Poland, Polski Zwiazek Zeglarski, Sopocki Klub Zeglarski, Kite Race Team   28.0 28.0 10.0 25.0 21.0 25.0 24.0 (29.0) 28.0 29.0 13.0 260.0 231.0
28th 54 Nicolo Magrograssi Groove kiteboard, Reunion kite Academy   26.0 26.0 (31.0 DNC) 18.0 19.0 27.0 26.0 20.0 13.0 25.0 31.0 DNC 262.0 231.0
29th 45 Malo Quernec Getraline/ceemin/nacc/Asnq   (29.0) 29.0 25.0 16.0 24.0 19.0 28.0 28.0 22.0 19.0 27.0 266.0 237.0
30th 53 Matteo Gaffarelli (U19) TWKC, Greenway,   30.0 30.0 20.0 (31.0 SCP) 25.0 24.0 20.0 27.0 23.0 27.0 21.0 278.0 247.0

SILVER Flight

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Rank Lycra Nr. HelmName NAT Sponsors CT CF1 CF2 F1 F2 F3 F4 F5 F6 F7 F8 Total Nett
1st 49 Victor Bachichet     2.0 2.0 (31.0 UFD) 1.0 4.0 1.0 9.3 RDG 6.0 1.0 1.0 58.3 27.3
2nd 60 Tiger Tyson (U19) Ozone, Camet, Leech, Soufriere   6.0 6.0 (7.0) 3.0 2.0 2.0 1.0 3.0 2.0 3.0 35.0 28.0
3rd 14 Lance Olner     5.0 5.0 5.0 2.0 (12.0) 4.0 9.0 4.0 8.0 2.0 56.0 44.0
4th 33 Silvio Aubry Fone, Manera, NatureKite   1.0 1.0 3.0 13.0 (19.0) 3.0 6.0 2.0 11.0 5.0 64.0 45.0
5th 38 Benjamin Petit (M) (GM) Ozone, Orange, PC2, Vita Nutrition, TeivaSails, CKC   4.0 4.0 (31.0 UFD) 5.0 8.0 6.0 2.0 5.0 15.0 15.0 95.0 64.0
6th 24 Frank Rosin (M) Famousfrank.com,Ozone,Liros,Moses   7.0 7.0 (12.0) 8.0 9.0 10.0 10.0 7.0 3.0 4.0 77.0 65.0
7th 34 Benjamin Valli (U19)     (12.0) 12.0 2.0 7.0 6.0 5.8 RDG 7.0 12.0 9.0 7.0 79.8 67.8
8th 41 Narapichit Pudla KAT, Yoda Kiteschool, Ozone, Quiksilver Thailand, GoPro Thailand   (14.0) 14.0 9.0 11.0 3.0 5.0 4.0 11.0 10.0 6.0 87.0 73.0
9th 10 Scott Whitehead (U19) Forward WIP Flysurfer   9.0 9.0 1.0 (31.0 UFD) 5.0 7.0 5.0 1.0 7.0 31.0 UFD 106.0 75.0
10th 27 Chavdar Aleksandrov (M)   + 3.0 3.0 4.0 6.0 10.0 (31.0 RCT) 3.0 14.0 4.0 31.0 DSQ 109.0 78.0
11th 31 Arkadiusz Kusalewicz FLYSURFER MOSES HF POLSKA AIRMAN.PL   8.0 8.0 16.0 14.0 7.0 8.0 (31.0 DSQ) 8.0 5.0 6.5 RDG 111.5 80.5
12th 12 Michal Wojciechowski (U16) (U19) F-One Poland, PZKite, SKZ Ergo Hestia Sopot, Flashpoint   11.0 11.0 11.0 10.0 11.0 9.0 8.0 16.0 14.0 (31.0 UFD) 132.0 101.0
13th 20 Jakub Watorowski (U19) Ozone Kites / KiteRaceTeam / narzedziabrukarskie.com.pl / pya.org.pl   15.0 15.0 10.0 9.0 (18.0) 11.0 12.0 15.0 13.0 12.0 130.0 112.0
14th 36 Enrico Tonon (M) (GM)     10.0 10.0 14.0 15.0 14.0 15.0 (17.0) 9.0 16.0 10.0 130.0 113.0
15th 59 Noah Runciman (U19) Fone Manera + 13.0 13.0 6.0 4.0 1.0 21.0 (31.0 DNC) 23.0 20.0 19.0 151.0 120.0
16th 51 Whatcharpong Juntham Thailand association   17.0 17.0 13.0 16.0 17.0 12.0 11.0 10.0 17.0 (31.0 RCT) 161.0 130.0
17th 57 Marius Pavel Blaicean (M)     21.0 21.0 8.0 12.0 13.0 14.0 (22.0) 22.0 12.0 8.0 153.0 131.0
18th 61 Federico Aguilar (M) PARANA KITE - DEPORTES ENTRE RIOS   18.0 18.0 17.0 17.0 (21.0) 18.0 13.0 13.0 19.0 13.0 167.0 146.0
19th 43 Klas Nabo (M) (GM) F-One   20.0 20.0 15.0 18.0 15.0 19.0 18.0 18.0 (24.0) 9.0 176.0 152.0
20th 17 Jan Voester (U16) (U19) Flysurfer Levitaz   19.0 19.0 18.0 (26.0) 16.0 13.0 14.0 17.0 21.0 16.0 179.0 153.0
21st 40 Tristan Girardet (U16) (U19) Secret trip Le spotkite   22.0 22.0 19.0 19.0 20.0 17.0 15.0 19.0 22.0 (31.0 DNC) 206.0 175.0
22nd 21 Jan Koszowski (U16) (U19) SKZ ErgoHestia Sopot / OzoneKitesPolska / PZKite   (23.0) 23.0 20.0 20.0 22.0 16.0 16.0 21.0 23.0 17.0 201.0 178.0
23rd 32 Lilian Mosa ozoneskites france rock foil mam's + 16.0 16.0 (31.0 UFD) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 19.0 20.0 6.0 14.0 215.0 184.0
24th 48 Claudio Cruz (M) Brava Sports   24.0 24.0 22.0 22.0 23.0 20.0 20.0 (27.0) 18.0 11.0 211.0 184.0
25th 13 Daan Baute (U16) (U19) Moses/ozone/ icaruskitesurfschop   (29.0) 29.0 24.0 23.0 24.0 22.0 21.0 29.0 26.0 18.0 245.0 216.0
26th 15 Alexander Karamanolev (M) (GM)     26.0 26.0 23.0 24.0 26.0 23.0 23.0 26.0 (27.0) 20.0 244.0 217.0
27th 68 Javier Bernabeu Guerrero (M) (GM)     25.0 25.0 21.0 21.0 (31.0 DNC) 26.0 31.0 DNC 24.0 25.0 21.0 250.0 219.0
28th 42 Somsak Promwaen Kiteboard association Thailand   27.0 27.0 25.0 25.0 25.0 24.0 (31.0 DSQ) 25.0 28.0 31.0 DNC 268.0 237.0
29th 67 Oscar Barbera Ferragud (M) ADINSO GLOBAL SOLUTIONS   28.0 28.0 (31.0 DNC) 27.0 31.0 DNC 25.0 31.0 DNC 28.0 29.0 22.0 280.0 249.0
30th 50 Eray Oezguelnar (M) (GM) SRK Urlafoil   30.0 30.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 308.0 277.0

(c) 2019 International Kiteboarding Association. This event has been scored with Sailwave Scoring Software